State Teams

by Badminton Tasmania

State Teams

2020 SENIOR TEAM

2020 UNDER 19 TEAM 

2020 UNDER 17 TEAM

2020 UNDER 15 TEAM

Will Ponsonby
Stephen Gale
Chris Barker
Brent Munday (Captain)
Rowan Henderson

Dylan Monks

Meg Graham
Leesa Grundy
Abbie Rothery

Annalea Reid
Amelia Brockman

P/Coach: Brent Munday
Umpire:  David Turner
Manager: Clinton Badger

(No Tasmanian U19 team)

(No Tasmanian U17 team)

(No Tasmanian U15 team)

 

2019 SENIOR TEAM

2019 UNDER 19 TEAM 

2019 UNDER 17 TEAM

2019 UNDER 15 TEAM

Stephen Gale
Chris Barker
Brent Munday
Rowan Henderson (Captain)

Dylan Monks

Meg Graham
Leesa Grundy
Abbie Rothery

Maria Shelverton

June Watkins

P/Coach: Brent Munday
Umpire:  David Turner
Manager: Clinton Badger

Nick Powell

Kayden Gardner

Darcy Webster-Jones

Mathew Sojan

Pascal Souksovat (ACT)

 

Alia Haider

Tara Thiessen

Niamh Woodward

Kara Neil-Shaw

Elysa Viravong (ACT)

 

Coach: Rowan Henderson

Umpire: Pauline Dobson

Manager: Scott Powell

(No Tasmanian U17 team)

Ky Robotham
Declan Ee    
Andre Chau

 


Scarlett Neill

Kara Neill

Crystal Russell   
 

 

Coach: Eion Jennings

Umpire: Andrea Robotham
Manager: Bev Robotham

 

2018 SENIOR TEAM

2018 UNDER 19 TEAM 

2018 UNDER 17 TEAM

2018 UNDER 15 TEAM

Stephen Gale
Sam Lockett
Brent Munday
Rowan Henderson (Captain)

Will Ponsonby

Meg Graham
Leesa Grundy
Abbie Rothery

Maria Shelverton

Jenny Badger

P/Coach: Brent Munday
Umpire:  David Turner
Manager: Clinton Badger

(No Tasmanian U19 team)

(No Tasmanian U17 team)

(No Tasmanian U15 team)

2017 SENIOR TEAM

2017 UNDER 19 TEAM 

2017 UNDER 17 TEAM

2017 UNDER 15 TEAM

Stephen Gale
Brad McCann
Brent Munday
Rowan Henderson

Will Ponsonby

Meg Graham (Captain)
Leesa Grundy
Hannah Flack

Stephanie Gough

Amelia Brockman

P/Coach: Brent Munday
Umpire:  David Turner
Manager: Clinton Badger

Thomas Green

Sam Lockett

Josh Patridge

Johnny Lui (NSW)

Austen Chen (NSW)

 

Siobhan Duhig

Bernadette Aniceto (ACT)

Angie Liu (NSW)

Elysia Virawong (NSW)

(No Tasmanian U17 team)

(No Tasmanian U15 team)

2016 SENIOR TEAM

Ede Clendinnen Shield

3 March -5 March

2016 UNDER 19 TEAM 

CP Maddern Trophy

1-8 July

2016 UNDER 17 TEAM

2016 UNDER 15 TEAM

Will Ponsonby (Captain)
Andrew Gardner
David Jones
Brent Munday
Bradley McCann

Meg Graham
Leesa Grundy
Maria Shelverton
June Watkins
Amelia Brockman

P/Coach: Brent Munday
Umpire:  David Turner
Manager: Pauline Dobson

Thomas Green
Sam Lockett
Josh Partridge
Sharad Rai

Siobhan Duhig
Rebecca Green
Rebekah Thomas
Alexandra Woodfield

Coach: Rodney Lockett
Umpire: Amelia Brockman
Manager: Steve Partridge

(No Tasmanian U17 team)

(No Tasmanian U15 team)

2015 SENIOR TEAM

Ede Clendinnen Shield
29 Aug -5 Sept 

2015 UNDER 19 TEAM
CP Maddern Trophy,
4 -11 July 

2015 UNDER 17 TEAM
June Bevan Carnival,
4-11 April

2015 UNDER 15 TEAM

Andrew Gardner
Rowan Henderson
David Jones
Brent Munday
Will Ponsonby

Jenny Badger
Meg Graham (Captain)
Leesa Grundy
Abbie Rothery
Maria Shelverton

P/Coach:   Brent Munday
Umpire:    David Turner
Manager: Clinton Badger

Sam Locket
Josh Partridge
Damon Jones
Aaron Harvey
Reyshanth Subramanian

Rebecca Green
Laura Dennison
Heather Rothery
Alicia Chen
Celina Chen

Coach: Brent Munday
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Meg Graham

Thomas Green
Sam Locket
Ben Oakley
Josh Partridge
Sharad Rai

Siobhan Duhig
Temika Gay
Rebekah Thomas
Montana Viney
Alexandra Woodfield

Coach: Rodney Lockett
Umpire: Amelia Brockman
Manager: Steve Partridge

(No Tasmanian U15 team)

2014 SENIOR TEAM
Ede Clendinnen Shield
30 August-6 Sept

2014 UNDER 19 TEAM
CP Maddern Trophy
5-12 July

2014 UNDER 17 TEAM
June Bevan Carnival,
19-26 April

2014 UNDER 15 TEAM
Val Nesbitt Carnival
27 Sept – 4 Oct

Matthew Gillie (C)   
Rowan Henderson
David Jones         
Brent Munday        
Will Ponsonby       
Andrew Gardner (Reserve)

Meg Graham       
Leesa Grundy      
Alison Masterton  
Abbie Rothery      
Amy Simmons      

P/Coach:   Brent Munday
Umpire:    David Turner
Manager: Clinton Badger

Gavin Duhig       
Aaron Harvey     
Sam Lockett       
Joshua Partridge
Reyshanth Subramaniam

Kate Criggie       
Bonnie Ferguson  
Daisey Ferguson 
Heather Rothery  
June Watkins        

Coach:  Brent Munday
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Rodney Locket

Alec Avellana     
Aaron Harvey    
Sam Lockett       
Ben Oakley        
Josh Partridge    

Siobhan Duhig    
Rebecca Green  
Rebekah Thomas
Montana Viney    

Coach: Rodney Lockett
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Steve Partridge

Kayden Gardner 
Thomas Green    
Rai Sharad Kumar

 

Rebekah Thomas
Montana Viney    
Niamh Woodfield  

 

Coach: Rodney Lockett
Umpire: Josh Partridge
Manager: Steve Partridge



2013 SENIOR TEAM
Ede Clendinnen Shield
24-31 August

2013 UNDER 19 TEAM 
CP Maddern Trophy,
6-13 July

2013 UNDER 17 TEAM
June Bevan Carnival,
29 Mar-6 April

2013 UNDER 15 TEAM
Val Nesbitt Carnival,
28 Sept – 2 Oct

Chris Barker          
Matthew Gillie       
Rowan Henderson (C)
David Jones         
Brent Munday        
William Ponsonby 

Meg Graham        
Leesa Grundy       
Jenny Petrusma    
Kelsey Pitt            
Abbie Rothery      

Coach: Brent Munday
Umpire: David Turner
Manager: Pauline Dobson

Stephen Gale    
Adrian Loane    
Lachlan Mcdonald-Meyer
Indiana Ponsonby  
Alexander Stow   

Bonnie Ferguson  
Daisey Ferguson 
Abbie Rothery      
Amy Simmons      
June Watkins        

Coach:  Brent Munday
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Kelsey Pitt

Alec Avellana    
Aaron Harvey    
Corey Lockett   
Sam Lockett     
Joshua Partridge

Jessica Aylett    
Crystal Corbett-Smith
Laura Dennison  
Siobhan Duhig   
Heather Rothery  

Coach: Rod Lockett
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Kelly Lockett

Sam Lockett     
Ben Oakley       
Josh Partridge  

Freya Cox
Siobhan Duhig   
Montana Viney   

Coach: Rodney Lockett
Umpire:
Manager: Kelly Lockett

2012 SENIOR TEAM
Ede Clendinnen Shield
25-28 August

2012 UNDER 19 TEAM
CP Maddern Trophy
6-14 July

2012 UNDER 17 TEAM
June Bevan Carnival
7-10 April

2012 UNDER 15 TEAM

Matthew Gillie (C) 
Rowan Henderson
Chris Barker
David Jones 
Brent Munday 

Leesa Grundy        
Emma Cross          
Amelia Brockman 
Abbie Rothery       
Meg Graham        

Coach: Brent Munday
Umpire: Rob Brockman
Manager: Doug Brain

Nathan Chatterton
Stephen Gale     
Adrian Loane     
Lachlan McDonald-Meyer
Alexander Stow   

Meg Graham    
Abbie Rothery  
Amy Simmons  
June Watkins    
Billie Watkins    

Coach:  Brent Munday
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Brent Munday

Aaron Harvey      
Corey Lockett      
Joshua Partridge  
Indiana Ponsonby
Korey Stratton     

Kate Criggie      
Bonnie Ferguson
Daisy Ferguson  
Heather Rothery  
June Watkins      

Coach: Alex Ponsonby
Umpire:
Manager: Rod Lockett

(No Tasmanian U15 team)

2011 SENIOR TEAM
Ede Clendinnen Shield
Burnie – 23 August

2011 UNDER 19 TEAM
CP Maddern Trophy
10-17 July

2011 UNDER 17 TEAM

June Bevan Carnival

22-30 April

2011 UNDER 15 TEAM

Matthew Gillie (C) 
David Jones          
William Ponsonby 
Rowan Henderson 
Sam Burnett           

Kaitlin Spaulding  
Leesa Grundy       
Meg Graham         
Katie Flack            
Natalie Urbanc      

Coach:
Umpire: David Turner
Manager: Clinton Badger

Nathan Chatterton
Michael Fazackerley
Andrew Gardner (C)
Ash Linnemann  
Bradley McCann  

Emma Cross  
Meg Graham  
Abbie Rothery  
Amy Simmons  
Billie Watkins  

Coach: Greg Meaghan
Umpire: Pauline Dobson
Manager: Alison Masterton

Stephen Gale   
Adrian Loane    
Lachlan Mcdonald-Meyer
Indiana Ponsonby  
Alexander Stow  

Daisey Ferguson  
Bonnie Ferguson  
Abbie Rothery     
Amy Simmons     
June Watkins        

Coach: Alex Ponsonby
Umpire:
Manager: Tony Loane

(No Tasmanian U15 team)

2010 SENIOR TEAM

Ede Clendinnen Shield

2010 UNDER 19 TEAM

CP Maddern Trophy

2010 UNDER 17 TEAM

June Bevan Carnival

2010 UNDER 15 TEAM
Matthew Gillie
David Jones
William Ponsonby
Rowan Henderson
Brent Munday (C)Susan Dobson
Leesa Grundy
Meg Graham
Alison Greenhill
Natalie Urbanc

Coach:
Umpire: David Turner
Manager: Clinton Badger

Andrew Shadbolt (C)
Nick Tanner
Andrew Gardner (C)
Ash Linnemann
Bradley McCannEmma Cross
Meg Graham
Sally Kershaw
Katie Flack
Kelsey Pitt

Coach:   Greg Meaghan
Official:   Peter Pitt
Manager: Rose Meaghan

Alexander Stow
Nathan Chatterton
Lachlan Mcdonald-Meyer
Indiana Ponsonby
James BarrettMeg Graham
Abbie Rothery
Amy Simmons
Billie Watkins
Daisey Ferguson

Coach: Will Ponsonby
Official:  Pauline Dobson
Manager: Kev Rothery

(No Tasmanian U15 team)

Teams of the Decades

2010-2019

Brent Munday

David Jones

Matthew Gillie

Rowan Henderson

William Ponsonby

 

Alison Greenhill

Katilin Spaulding

Leesa Grundy

Meg Graham

Susan Dobson

 

2000-2009

Matthew Gillie

Rowan Henderson

David Jones

Brent Munday

Greg Meaghan

 

Adele Peck (Close)

Susan Dobson

Alison Greenhill

Anita Holding

Belinda Young (Brown)

 

1990-1999

Bradley Dale

David Jones

Andrew Knott

Michael Ruffles

Jason Williams

 

Anita Holding

Jane Hyland (Forrest)

Kerrie Mazengard (Evans)

Wendy Noye

Sandy Williams (Ashcroft)

 

1980-1989

Glen Doran

David Turner

Phillip Welch

Jason Williams

Darren Young

 

Geraldine Brown (Savage)

Pauline Dobson (Collins)

Deirdre Medhurst

Jane Hyland (Forrest)

Carolyn Welch (Harris)

 

1970-1979

Grant Garwood

Nick Lee

Robin McKendrick

Bill Murray

Doug Wylie

 

Wendy Cassidy (Sowell)

Pauline Dobson (Collins)

Debbie Fisher (Turner)

Christine Gurr (Wallis)

Beverley Hite (Collins)

 

1960-1969

Ross Livingston

Bill Murray

Ken Turner

Barrie Welch

Doug Wylie

 

Wendy Cassidy (Sowell)

Cynthia Cowley (Archer)

Jan Donohoe (Mason)

Deirdre Holder (Wright)

Dulcie King

 

1950-1959

Rex Collins

Noel Cooke

Don Murray

Ken Turner

Geoff Underhill

 

Dawn Collins

Mollie Hornsey

Sally Johnstone

Dot Masters

Thelma Richman